Bárkivel megeshet, hogy bizonyos élethelyzetekben egy-egy éjszakát rosszul alszik. Az ilyenkor jelentkező tünetek jól ismertek - fáradtság, koncentráció zavar, teljesítmény csökkenés, ingerlékenység. Szerencsés esetben egy kiadós alvást követően rendeződnek. Ha azonban a probléma továbbra is fennáll, az alvászavar tartósan –heteken, hónapokon át - megmarad, a kialvatlanság fokozódik.
Az alváshiány mentálisan is befolyásolja az egyén egészségét, a betegek körében depressziós tünetek jelentkezhetnek, a kimerültség pedig társas kapcsolataikat is veszélyeztetheti.
Alvászavar betegségek
- Alvásfüggő légzészavar - alvási apnoe - vagy éjszakai légzéskimaradás
- Alvásfüggő mozgászavarok - nyugtalan láb szindróma
- Álmatlanság - Insomnia
- Narkolepszia
Hogyan vezet további betegséghez az alvászavar?
Az alvászavar hátterében számos fizikai vagy neurológiai probléma meghúzódhat. A legszélesebb réteget érintő kockázat már a horkoláshoz kapcsolódó alvási apnoe-val megjelenik. Ekkor már az alvászavar közvetlen következménye a betegségekre való kockázat hatványozott növekedése. Egész pontosan az éjszakai légzéskimaradással járó oxigénhiányos állapot az, ami egészségkárosító következményekkel jár. Az alvás közbeni visszatérő oxigénhiányos állapot megterheli a keringési rendszert, ezzel fokozva a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. Ezzel együtt a stroke és szívinfarktus kockázata is megsokszorozódik.
Specialitások: alvási apnoe kivizsgálás otthoni alvásvizsgálat COVID utáni alvászar, szorongás kivizsgálása horkolás kivizsgálás és kezelés egyéb neurológiai panaszok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.Jelentkezzen be alvásvizsgálatra
Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus