Alvászavarra utal, hogyha annak ellenére érezzük a fáradtság, kialvatlanság tüneteit, hogy átalusszuk az egész éjszakát. Ezeket a jeleket érdemes komolyan venni és amennyiben hosszabb időn át, akár hetekig fennáll a kialvatlanság érzése, javasolt mielőbb szakorvoshoz fordulni.
Természetes, ha állandó fáradtság és kialvatlanság áll fent?
Milyen jelek utalnak arra, hogy tartós fáradtság, kialvatlanság van jelen?
Összefügghet a fáradtság, kialvatlanság az alvászavarokkal?
Milyen típusú alvászavarok állhatnak a fáradtság, kialvatlanság hátterében?
Milyen egyéb okok miatt lehet tartós fáradtság, kialvatlanság?
Hogyan szüntethető meg a fáradtság, kialvatlanság?
Jelentkezzen be alvásvizsgálatra
Kapcsolódó szolgáltatásaink a JóAlvás Központban
Természetes, ha állandó fáradtság és kialvatlanság áll fent?
Időnként mindannyiunkkal előfordul, hogy fáradtnak vagy kialvatlannak érezzük magukat. Az is gyakori, hogy ez több napig fennáll, különösen olyan időszakokban, amikor például sokat kell teljesíteni a munkahelyen vagy ha egyéb okokból stresszes időszak áll fent. Gyakoribb a fáradtság, kialvatlanság érzése télen is, mert ilyenkor a kevesebb napfénynek köszönhetően gyakran sérül a normál alvás-ébrenlét ciklus. Bizonyos életszakaszokban is felléphet fáradtság és kialvatlanság, a menopauza vagy a terhesség alatti hormonális változások például megzavarhatják az alvást, ami fáradtságot okozhat. A tartós fáradtság és kialvatlanság azonban egészségtelen, és számos testi és mentális tünetet okozhat. Ha a fáradtság és kialvatlanság hetekig fennáll, azt mindenképp komolyan kell venni és érdemes kivizsgáltatni, valamint lépéseket tenni afelé, hogy ezt megszüntessük! A fáradtság és a kialvatlanság hátterében a leggyakrabban alvászavarok állnak, de mindig ki kell zárni más betegségek lehetőségét is.
Milyen jelek utalnak arra, hogy tartós fáradtság, kialvatlanság van jelen?
Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen jelek utalnak arra, hogy tartós fáradtság, kialvatlanság áll fent valakinél:
- Állandó fáradtságérzet: Még elegendő alvás után is fáradtnak és kimerültnek érzi magát az illető.
- Csökkent koncentráció és figyelem: Könnyen elkalandozó gondolatok, nehézségek a fókuszálásban és romlik a döntéshozatali képesség.
- Memóriazavarok: A rövidtávú memória észrevehető romlása, nehézségek az új információk megjegyzésében vagy a korábban megtanultak felidézésében.
- Ingerlékenység és hangulatingadozások: Az érzelmi reakciók felerősödhetnek, a stresszre való érzékenység növekedhet és gyakori lehet a hangulatingadozás.
- Csökkent teljesítmény: Nehezebben végez el feladatokat az illető tartós fáradtság, kialvatlanság esetén és csökken a munkateljesítmény, valamint a motiváció.
- Gyakori fejfájás: A kialvatlanság miatt gyakran jelentkezhet fejfájás.
- Gyengébb immunrendszer: Az immunrendszer legyengülése, amely fokozza a fertőzések kockázatát.
- Súlygyarapodás vagy fogyás: Az alvászavarok befolyásolhatják az anyagcserét és az étvágyat, ami súlygyarapodáshoz vagy fogyáshoz vezethet.
- Alvási problémák: Elalvási nehézségek, gyakori ébredések éjszaka, vagy annak az érzése, hogy az alvás nem pihentető.
- Fizikai gyengeség: Fáradt izmok, gyengeségérzet vagy akár remegés is előfordulhat.
- Szociális visszahúzódás: A tartós fáradtság, kialvatlanság által érintett személy gyakran kerüli és nem érdeklődik a társas események felé.
- Lassabb reakcióidő: A reflexek és a reakcióidő lelassul fáradtság, kialvatlanság esetén, ami veszélyes lehet például autóvezetés közben.
- Depresszióra való hajlam: A tartós kialvatlanság és fáradtság növelheti a depresszió kockázatát is.
Furcsa érzése van a lábában éjszaka? Segít a szomnológus
Viszonylag gyakori betegség, sokan mégsem tudják, hogy a lábukban éjszakánként jelentkező furcsa, bizsergő érzést a nyugtalan láb szindróma okozza. Dr. Vida Zsuzsanna ...
Összefügghet a fáradtság, kialvatlanság az alvászavarokkal?
A fáradtság és a kialvatlanság az alvászavarok gyakori tünetei. Természetesen mindannyiunkkal előfordul, hogy egy-egy este kevesebbet alszunk, de hogyha ez az állapot tartós, érdemes kivizsgáltatni. Az emberek körülbelül 30 százalékánál fordul elő orvosi segítséget igénylő alvászavar. Az alvászavar lehetnek átmeneti, de hosszú távon is jelen maradhat, tartósan megnehezíthetve ezzel a mindennapi életet. Az alvászavar és a kialvatlanság ugyanis negatívan befolyásolhatja a közérzetünket, hatással lehet a környezetünkre és a társas kapcsolatainkra, valamint hosszútávon növeli bizonyos betegségek kockázatát. A jó alvásminőség tehát elengedhetetlen az egészséges élethez.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy melyek azok a jelek, amik arra utalnak, hogy a fáradtság, kialvatlanság hátterében valamilyen alvászavar áll fent:
- nehezen alszunk el esténként
- érzetre eleget aludtunk, de ennek ellenére mégis fáradtak vagyunk
- a kelleténél korábban kelünk fel
- aggodalom, düh, félelem érzet a rossz minőségű alvás miatt
- reggel fáradtan kelünk, nincs energiánk kikelni az ágyból
- napközben erőtlenek, motiválatlanok, feszültek vagyunk
- nehezen tudunk koncentrálni
- felkelés után ok nélküli fejfájás kísért
A nehéz elalvás esetére különféle praktikák kipróbálhatók, amik segíthetik az elalvást, és megszüntetik a másnapi fáradtság, kialvatlanság érzését. Ilyen például a megfelelő alváshigiénia kialakítása. Ha azonban ez nem válik be, vagy csak rövid ideig tart a hatása és visszatér a fáradtság és a kialvatlanság a mindennapokba, vagy ha más egyéb alvászavarra utaló tünet is megjelenik, mindenképpen javasolt egy szakorvos felkeresése és a kivizsgálás.
Milyen típusú alvászavarok állhatnak a fáradtság, kialvatlanság hátterében?
A fáradtság és a kialvatlanság gyakran az alvászavarok első tünetei. Érdemes ilyen esetben részletesen kivizsgálni, hogy fennáll-e alvászavar és ha igen, annak melyik típusa. Az alvászavarok különböző típusai ugyanis különböző módon befolyásolhatják az alvás minőségét és mennyiségét, és eltérő kezelést igényelhetnek. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakori alvászavart, melyeknek tünete lehet a fáradtság, kialvatlanság:
- Inszomnia (álmatlanság): Az inszomnia a leggyakoribb alvászavar, amely nehézséget okoz az elalvásban vagy az éjszaka átalvásában. Az inszomniában szenvedők gyakran ébrednek fel éjszaka, és nem tudnak visszaaludni, ami csökkent alvásidőhöz és fáradtsághoz vezet.
- Alvási apnoé: Az alvási apnoé során az alvás közben a légzés rövid időre ismételten leáll, ami gyakori ébredésekhez vezet. A légzési szünetek miatt az alvás töredezetté válik, és a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, ami súlyos fáradtságot okozhat napközben.
- Nyugtalan láb szindróma: A nyugtalan láb szindróma olyan neurológiai rendellenesség, amelynél a lábakban kellemetlen érzés és mozgáskényszer jelentkezik, különösen este és éjszaka. Ez gyakran zavarja az elalvást és az alvás minőségét.
- Narkolepszia: Ez egy ritka, de súlyos alvászavar, amely során az érintettek nappal hirtelen, kontrollálatlanul elalszanak, még akkor is, ha előtte elegendő alvásuk volt. A narkolepsziások gyakran nem tudják megfelelően szabályozni az ébrenlét és alvás ciklusait, ami miatt állandó fáradtság és kialvatlanság állhat fent.
- Cirkadián ritmus zavarok: A belső biológiai órát érintő zavarok is akadályozhatják a természetes alvási ciklust, ami miatt fáradtság és kialvatlanság léphet fel. Ilyen például az időzónák közti utazásból származó jet lag vagy a váltott műszakban dolgozók alvászavarai.
- Parasomniák: Ide tartoznak az olyan rendellenességek, mint az alvajárás, rémálmok, vagy az alvási paralízis, amelyek megszakíthatják az alvást és rosszabb alvásminőséget eredményezhetnek.
- Depresszió és szorongás: Mind a depresszió, mind a szorongás megnehezítheti az elalvást és rossz alvásminőséget okozhatnak.
Milyen egyéb okok miatt lehet tartós fáradtság, kialvatlanság?
A tartós fáradtság és kialvatlanság nem csak alvászavarokból fakadhat, hanem számos egyéb ok és akár betegség is állhat a háttérben. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány életmódbeli tényezőt, amik a fáradtság és kialvatlanság hátterében állhatnak:
- Túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás: A koffein megzavarhatja az alvási ciklust, míg az alkohol, bár először elálmosíthat, később megszakíthatja az alvást.
- Mozgáshiány: A rendszeres testmozgás hiánya csökkentheti az energiaszintet és hozzájárulhat a fáradtság érzetéhez.
- Nem megfelelő táplálkozás: Az egyoldalú vagy tápanyagban szegény étrend nem biztosít elegendő energiát, ami fáradtságot eredményezhet.
- Túlzott fizikai munka vagy edzés: Ha a test nem kap elegendő pihenést a fizikai aktivitás után, az kimerültséget okozhat.
- Környezeti tényezők: Például a túl sok zaj, rossz levegőminőség vagy kényelmetlen alvási környezet is zavarhatja az alvást.
A fenti életmódbeli tényezőkön könnyen változtathatunk annak érdekében, hogy megszűnjön a fáradtság és a kialvatlanság, hogy jobb legyen a közérzetünk és az életminőségünk. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor ez nem elég, mert a fáradtság és a kialvatlanság valamilyen betegség tünete is lehet. Az alábbi betegségek tüneteként fordulhat elő fáradtság és kialvatlanság:
- Vérszegénység: A vörösvértestek alacsony száma vagy hibás működése miatt a szervezet kevesebb oxigént szállít a szövetekhez, ami fáradtsághoz vezet.
- Pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis): A pajzsmirigy hormonok hiánya lassítja az anyagcserét, ami kimerültséget okoz.
- Cukorbetegség: Az ingadozó vércukorszint miatt a szervezet nem tud hatékonyan energiát biztosítani.
- Szívbetegségek: A szívproblémák miatt a szervezet kevesebb oxigént kap, ami csökkent energiaszinthez vezethet.
- Krónikus fájdalom szindrómák: Az olyan állapotok, mint a fibromyalgia, állandó fájdalmat és ebből adódó alvászavarokat okozhatnak, ami állandó fáradtsághoz vezethet.
- Krónikus fáradtság szindróma: Ez egy komplex állapot, amelyet súlyos, hosszan tartó fáradtság jellemez, amelyet nem lehet pihenéssel megszüntetni.
- Depresszió: A depresszió gyakran együtt jár állandó fáradtsággal, még akkor is, ha valaki elegendő alvást kap.
- Szorongás: A folyamatos stressz és aggodalom megnehezítheti az elalvást és nyugodt pihenést, ami kialvatlanságot okoz.
Hogyan szüntethető meg a fáradtság, kialvatlanság?
Tartós fáradtság és kialvatlanság esetén az első lépés, hogy felismerjük a problémát és orvoshoz forduljunk vele. Ahogy korábban bemutattuk számos ok állhat a fáradtság és a kialvatlanság hátterében, így részletes kivizsgálásra lehet szükség, ami magában foglalhat laborvizsgálatokat, képalkotó vizsgálatokat és alvásvizsgálatot is. Amennyiben valamilyen életmódbeli tényező miatt áll fent fáradtság és kialvatlanság, ezen változtatva és egy kiegyensúlyozott, egészséges életmód bevezetésével sokat segíthetünk a problémán. Hogyha krónikus betegség áll a háttérben, annak szakorvosi kezelésére van szükség.
A fáradtság és kialvatlanság mögött a legtöbb esetben alvászavarok állnak. Ilyenkor az alvászavar pontos típusát azonosítva tudnak kezelést javasolni az alvásszakértők. Mindenképp fontos az egészséges alvási szokások kialakítása, de ez esetenként kiegészíthető gyógyszeresen vagy más terápiás megközelítéssel is.
Dr. Simon Márta
neurológus, szomnológus
Specialitások:
- Specialitások
- fejfájás
- migrén
- szédülés
- alvászavarokkal összefüggő panaszok
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit
Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.