Éjszakánként normál esetben 6-8 órát végig alszunk a nélkül, hogy mosdóba kelljen mennünk. Amennyiben fel kell kelnünk azért, hogy vizeletet ürítsünk, az nem csak a minőségi alvást akadályozza, hanem bizonyos betegségek tünete is lehet.
Jelentkezzen be online!
Az éjszakai vizelési ingernek számos oka lehet. Kiválthatják életmódbeli okok, szervi problémák, heveny és krónikus betegségek egyaránt.
A húgyhólyag mérete és a húgyvezeték hossza a nőknél és a férfiaknál eltérő méretű. A nők húgyhólyag befogadóképessége kevesebb és a húgycső hossza rövidebb, így a húgyúti fertőzésekre sokkal fogékonyabbak és gyakrabban járnak vécére. A férfiaknak ritkábban van vizelési inger, mert nagyobb a hólyag űrtartalma. Normális esetben naponta hatszor vagy hétszer kell vizelni. Az alkalmak száma az elfogyasztott folyadék mennyiségétől is függ.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A vizeletkiválasztás a méregtelenítés egyik része. A vizelési inger pedig több szerv együttes működésén alapszik. A vizelet a vesében választódik ki és a húgyvezetékeken keresztül kerül a vizeletbe, ahol tárolódik. Ha a hólyagban maximális telítődés van, akkor idegi jelzés megy az agyba, majd válaszként visszajut a vizelési inger a hólyagba. A hólyag izomzata összehúzódik, majd a külső és belső záróizom elernyedése szükséges a vizelet távozásához.
Az alvászavar nemcsak következménye, hanem kiváltó oka is lehet a gyakori vizelési ingernek éjjel. A hátterében állhat alvási apnoe is, mely horkolással, légzéskimaradásokkal, mikroébredésekkel járó alvászavar.
A tünet jelentkezésekor mielőbb javasolt szakemberhez fordulni kivizsgálás céljából!
Mivel a gyakori vizelési inger számos fizikai vagy lelki probléma tünete lehet, ezért mindenképp ajánlott orvosi segítséget igényelni a panaszok megszüntetése érdekében.
Téma szakértője
Alváslabor
bentalvásos vizsgálat
Jelentkezzen be online!