A hiperszomnia az a képtelenség, hogy napközben ébren maradjon és éber legyen, annak ellenére, hogy az éjszakai alvás mennyisége meghaladja a megfelelőt. A hiperszomnia kihívást jelent a munka, a társasági és az otthoni élet számára. A kezelések közé tartoznak a gyógyszerek, a nem gyógyszeres lehetőségek, valamint az oktatási és támogató csoportok.
Jelentkezzen be alvásvizsgálatra!
Hogyan diagnosztizálható a hiperszomnia?
A narkolepszia ugyanaz, mint a hiperinszomnia?
A hiperszomnia olyan állapot, amelyben rendkívüli nappali álmosságot érez annak ellenére, hogy megfelelő (vagy több mint megfelelő) alvást kap. Ha hiperinszomniája van, a nap folyamán többször elalszik. A hiperinszomnia befolyásolja a munkahelyi és társadalmi működési képességét, befolyásolja életminőségét és növeli a balesetek esélyét.
A hiperinszomnia gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. Úgy gondolják, hogy a lakosság körülbelül 5%-át érinti. Általában serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban diagnosztizálják (átlagéletkor 17-24 év).
A hiperszomnia jelei és tünetei a következők:
A hiperszomnia legtöbb esetének oka továbbra is ismeretlen. A kutatók megvizsgálták a neurotranszmitterek lehetséges szerepét az agyban és az agy-gerincvelői folyadékban, beleértve a hipokretint/orexint, a dopamint, a hisztamint, a szerotonint és a gamma-amino-vajsavat (GABA). Lehetséges genetikai kapcsolat, mivel az idiopátiás hiperszomniában szenvedők akár 39%-ánál előfordul a családi anamnézis. A kutatók bizonyos gének szerepét is vizsgálják a cirkadián ritmusban, amelyek eltérőek lehetnek az idiopátiás hiperszomniában szenvedő betegeknél.
Alvásszakértője rákérdez az Ön tüneteire, kórtörténetére, alvástörténetére és jelenlegi gyógyszereire. Megkérhetik Önt, hogy alvásnapló segítségével kövesse nyomon alvási és ébrenléti szokásait.
Egyéb tesztek, amelyeket alvásszakértője rendelhet, a következők:
Nem, nem ugyanaz az állapot, de ugyanazok a tünetek, különösen a túlzott nappali álmosság. Az egyik fő különbség az, hogy a narkolepszia hirtelen alvási rohamokhoz kapcsolódik. Ez nem a hiperszomnia tünete. Ezenkívül a hiperszomniában szenvedő betegek szunyókálása gyakran egy óránál tovább tart, és nem üdítő. A narkolepsziában szenvedő személy felfrissülhet egy rövid alvás után. A narkolepszia egyértelműen diagnosztizálható poliszomnográfiás vizsgálatok alapján.
Specialitások: alvási apnoe kivizsgálás otthoni alvásvizsgálat COVID utáni alvászar, szorongás kivizsgálása horkolás kivizsgálás és kezelés egyéb neurológiai panaszok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus
Kapcsolódó cikkünk
Origo.hu: Ezért veszélyes a horkolás közbeni légzéskimaradás
A horkolás közbeni légzéskimaradás, vagyis az alvási apnoé rövidtávon „csupán" nappali fáradtságot okozhat, hosszútávon viszont a ...