Március 17-én tartották az Alvás Világnapja eseményeit világszerte, a World Sleep Society nemzetközi alvásszervezet idei jelszavával: Alvással az egészségért! Magyarországon a Magyar Alvás Szövetség szervezésében nemzetközi tudományos tanácskozást tartottak a Magyar Tudományos Akadémián, koordinálva és támogatva mindazok tevékenységét. akik szeretnének és tudnak ebben közreműködni. A konferencián dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa, a Magyar Alvás Szövetség szakmai társelnöke is nyitóbeszédet tartott.
Alvás Világnapja Magyarországon
A World Sleep Day®/Alvás Világnapja nemzetközi eseményre minden évben a tavaszi napéjegyenlőség előtti pénteken kerül sor. Ennek idei apropóján a Magyar Alvás Szövetség közzétette jelentését, amelyből kiderül többek közt, hogy korábban soha nem tapasztalt mértékben rosszabbodik az emberek alvásának a minősége. Ez persze nem nemzeti sajátosság, hiszen világjelenségről van szó - hívja fel a figyelmet a nemzetközi alvás szervezet, a World Sleep Society, cselekvési felhívását közvetítve, mintegy nyolcvan ország közreműködését bejelentve. A Magyar Alvás Szövetség több mint tíz éve csatlakozott a világszervezet munkájához, idén a Magyar Tudományos Akadémián a szakterület kiválóságai adtak elő az idei jelmondat jegyében: a jó alvás elengedhetetlen az egészséghez. Ma már a kívánatos életmód része ez, miképpen a megfelelő étkezés, a testmozgás is elválaszthatatlan az emberek pszichés, vagy lelki állapotától.
Ezeket az általános elveket és a
szomnológiai kivizsgálás, kezelés jelentőségét hangsúlyozta dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az
alváslaboratórium vezető szomnológusa, a Magyar Alvás Szövetség szakmai társelnöke is nyitóbeszédében. A konferenciát a megnyitóbeszédek után dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár köszöntötte.
Változatos előadások az alvásról
„A COVID járvány következményei és a válságos világhelyzet éppúgy, mint a mindennapi életkörülmények változásai jelentős hatással vannak az alvásunkra, amelyek a munkavégzés és a családi együttlétek területén is jelentkeznek. Átlagosan 6,8 órát alszanak a felnőttek a hét közben, ez elmarad a nemzetközileg ajánlott 7-9 órától. Az összetett alvásminőségi mutatók tekintetében romló tendencia tapasztalható Magyarországon az elmúlt négy évben folyó tudományos kutatásunk szerint, amelyet az Alvásszövetség a Szinapszis Egészségkutató Intézettel végez. Az alvászavarok megelőzése és kezelése a saját alváskörülmények megfelelő alakításával kezdődhet, és az alvászavarok és alvásbetegségek felismerésén keresztül a megfelelő orvosi kezelésekkel folytatódhat”– hívta fel a figyelmet G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke.
A konferencián magas színvonalú előadások hangzottak el a legújabb, alvással kapcsolatos témákról, kiemelt figyelmet szánva az alvási gondok kezelésének, a megfelelő, alvást segítő minőségi lehetőségek megismertetésének. Előadók voltak:
- Dr. Késmárszky Róbert (Franciaország),
- Kun Eszter (Szinapszis),
- Dankovics Gergely ( Magyarország Átfogó Egészségügyi Szűrőprogramja),
- Vada Gergely (Fusion Vital),
- dr. Bódizs Róbert (Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet),
- dr. Sándor Edit (Pharma Nord, Dánia),
- Jász Anna (Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet),
- dr. Fabó Dániel (Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet),
- Óberling József (Országos Rendőr-főkapitányság Országos Balesetmegelőzési Bizottság),
- Havasi Gergő élsortoló (Alvás Nagykövet),
- dr. Lakos Gábor (Budapesti Alvásköpont/Benyovszky Orvosi Központ).
A konferencia zárásaként átadták a Sleepfriendly díjakat, amellyel az egészséges életmód, kiemelten az alváskultúra területén végzett kiemelkedő tevékenységet értékelte a szakmai zsűri, szigorú minősítési szempontok alapján.
Forrás: JóAlvás Központ (www.joalvaskozpont.hu)