A jet lag gyakori, de rövid ideig tartó alvásprobléma, amely több mint két időzónán keresztüli utazás után jelentkezhet. A jet lag miatt a szervezet belső órájának hirtelen megváltozása vagy a cirkadián alvásritmus miatt érzi magát nem jól. A tünetek közé tartozik a fejfájás és az alvászavar (álmatlanság).
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Mik azok a cirkadián ritmusok?
A jet lag rosszabb keleten vagy nyugaton?
Hogyan diagnosztizálható a jet lag?
A jet lag a gyakori alvási problémákat (például álmatlanságot) és más tüneteket írja le, amelyeket az emberek tapasztalnak, miután nagy távolságokat gyorsan megtesznek. Ha több mint két időzónát utazik át repülővel, testének „belső órájának” (vagy cirkadián ritmusának) időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új alvási és ébrenléti ciklusokhoz a célállomáson. A jet lag a cirkadián („napi biológiai óra”) ritmusú alvászavar egy fajtája.
A cirkadián ritmusok olyan minták, amelyeket a szervezet a 24 órás nap alapján követ. Ezek a ritmusok megmondják a szervezetnek, hogy mikor aludjon és mikor ébredjen fel. Számos más testfolyamatot is befolyásolnak, például a hormonokat, az emésztést és a testhőmérsékletet.
A test természetesen állítja be ezeket a ritmusokat, az agy vezérli. De külső tényezők (például fény) is befolyásolhatják ezeket a ritmusokat. Például, amikor fény jut a szemébe, a sejtek üzenetet küldenek az agynak, hogy leállíthatja a melatonin (az alvást segítő hormon) termelődését.
Két vagy több időzónán átrepülés felboríthatja a szervezete által jól ismert cirkadián ritmust. A jet lag azt jelenti, hogy teste nincs szinkronban az úticél nappali-éjszakai menetrendjével. A test alkalmazkodni fog ehhez a környezeti változáshoz. De ehhez idő kell. Tekintse a jet lag tüneteit „növekedési fájdalomnak”, miközben teste megszokja az új környezetet.
A jet lag gyakori probléma, amelyet sokan tapasztalnak utazás közben. Az emberek azonban különböző módon és különböző mértékben tapasztalhatnak jet lag-et. Előfordulhat, hogy egyes emberek (különösen a gyerekek) nem észlelnek semmilyen problémát az új időzónához való alkalmazkodás során.
Az orvosszakértők általában egyetértenek abban, hogy a keleti repülés súlyosabb jet lag tüneteket okozhat, mint a nyugat felé történő repülés. A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a szervezet gyorsabban tud alkalmazkodni a késői alváshoz, mint a normálisnál korábbi lefekvéshez.
Az utazás egyéb vonatkozásai szintén hozzájárulhatnak a jet lag kialakulásához, és ronthatják a tüneteket:
Egy vagy több jet lag tünetet tapasztalhat:
A legtöbb jet lag-et tapasztaló embernek kisebb tünetei vannak. Általában nem kérnek orvosi ellátást. A tünetek általában napokon belül maguktól elmúlnak.
Hívja orvosát, ha aggódik a tünetei miatt, vagy úgy érzi, hogy szervezete nem alkalmazkodik az új helyhez, ahogy kellene. Ha alvásproblémái nem múlnak el, vagy nem befolyásolják életminőségét, orvosa javasolhat alvásvizsgálatot.
Az ülésen ülve is végezhet gyakorlatokat. Próbálja ki:
A jet lag időtartama több tényezőtől függ. Ezek közé tartozik, hogy mennyit utazott, teste egyedi ritmusait és általános egészségi állapotát. Sokan, akik jet lag-et tapasztalnak, néhány nappal a célállomásra érkezés után jobban érzik magukat. Néhány embernek akár egy hétbe is telhet, mire teljesen magához térhet.
Specialitások: alvási apnoe kivizsgálás otthoni alvásvizsgálat COVID utáni alvászar, szorongás kivizsgálása horkolás kivizsgálás és kezelés egyéb neurológiai panaszok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus